Az Élelmiszerbank pályázatán a Pannonhalmi Karitász idén ismét, immáron 4. alkalommal nyerte el az áruházi karácsonyi tartós élelmiszergyűjtés lehetőséget.

Ennek kapcsán szeretnék ismét egy rövid beszámolóval egybekötött köszönetnyilvánítást tenni.

A gyűjtés 2020.11.27-28-29-én az önkéntesek elszánt, a vírushelyzet ellenére bátran bevállalt munkájának és a vásárlók nagylelkű adakozásának gyümölcseként eredményesen megvalósult.

Az országos akció az idei évben még inkább nagy jelentőséggel bír – a nélkülözők számára az ünnepek szebbé tételén túl a pandémia elhúzódó hatásainak enyhítésében is szerepet kap.

A Pannonhalmi Karitászhoz érkező jelzések sajnos azt mutatják, hogy egyre nagyobb igény mutatkozik az élelmiszer adományok iránt is.

A járványhelyzet okozta nehézségek, szigorítások miatti változtatások és bizonytalanságok ellenére a gyűjtés országszerte megvalósult, sikeresen.

A Pannonhalmi Karitász a tavalyi évhez hasonlóan a győri Tesco Hipermarketben kapott lehetőséget a gyűjtés megszervezésére.

Együttműködő partnerünkkel a PTKT Szociális és Gyermekjóléti Központtal azzal az álláspontra jutottunk, hogy idén külön pályázunk, hogyha a járványhelyzet miatt az adakozási kedv alacsonyabb lenne, az optimálisan két nagyáruházban elnyert gyűjtési lehetőséggel a korábbi évek eredményeit tudjuk majd tartani.

Az eddigi gyűjtéseink, a számok tükrében

(a gyűjtött, karácsony előtt a nélkülözőknek kiosztott tartós élelmiszer adományok kg-ban):

2017-ben        1542 kg (Metro)

2018-ban        2033 kg (Metro – az áruház gyűjtésével együtt)

2019-ben        1943 kg (Tesco)

Idén pedig a járványhelyzet minden nehezítő körülménye ellenére (rövidebb gyűjtési időintervallum, több korábbi önkéntesünk a vírus miatt érintetté vált, vagy félelemből távol maradt, a szórólapozásban eddig nagy segítséget jelentő vári diákok jelenlétével sem tudtunk most számolni)

1588 kg élelmiszer gyűlt össze a Tescoban (Pannonhalmi Karitász gyűjtéseként),

1450 kg pedig a Metroban (PTKT Szociális és Gyermekjóléti Központ gyűjtéseként), tehát így karácsony előtt összesen közel 3 tonna tartós élelmiszer szétosztásával tudjuk segíteni Pannonhalma és környéke leginkább rászoruló családjait.

Részletek itt.

A Tescoban önkéntes szolgálatot teljesítettek – több műszakban is:

Wéber Árpádné Klárika és Strausz Erzsébet (Lázi)

Dénes Zsuzsa (Győrszentiváni Karitász csoport)

Lőrincz J. Pál plébános, Horváth Józsefné Marika, Honnerné Erzsike, Botló Sándorné Kriszti, Pálfyné Éva, Majer Józsefné Viki, Kiss Imre és Szabó Gyöngyi

(Gyümölcsoltó Boldogasszony Karitász csoport – Pannonhalma)

Gallai Zsuzsa, Várhelyiné Márta, Lüvi Adél és Hencsei Zsombor, Koczmann Mariann (Pannonhalmi önkéntesek)

Kiss Kinga Angéla és Kiss Dóra Loretta (Szent Benedek Iskola Pannonhalma)

Az önkéntesek   szállításában, fuvarozásban részt vállaltak:

Lőrincz J. Pál atya

Simon Gáborné Zita

Szabó Lajos

Hunyady István

Néhány személyes élményt, tapasztalatot gondoltam még megosztani.

Jólesett ismét az Élelmiszerbanktól - apró figyelmességként - a gyűjtés megkezdése előtti bátorító sms (pénteken 13:50-kor érkezett), amelyet megoszthattam az önkéntesekkel, valamint a lezárást követő gratuláló köszönet e-mail, amely ezt a csatolt sajtóközleményt is tartalmazta. A profi szervezés egyébként évről évre megnyilvánul és fejlődik. Idén volt lehetőségem részt venni online videokonferenciás oktatáson is.

A személyes tapasztalatoknak, visszajelzéseknek örülnek, kérik is és megosztják a következő évben. Ki is próbáltuk azt a javaslatot, hogy bátran vonjunk be kisiskolás diákokat, gyerekeket is szülői felügyelettel. Tetszett a lányaimnak a szórólaposztás, s valóban érezhető hatása is volt – a gyerekektől még inkább elfogadták és több adományt is hoztak. Voltak, akik a szórólapos kislányok részére is hoztak ajándékba édességet.

Aztán apró kedvességekben a felnőtt önkéntesek is részesültek. Többször megtapasztaltuk, hogy elismerő szavakkal illették önkéntes munkánkat. A standoknál is elmondható általánosságban, hogy jó hangulat alakult ki.

Évről évre tapasztaltuk már azt is, hogy a vásárlók adományozásra tanítják gyermekeiket. A mostani gyűjtésnél is jöttek gyermekek, akik nagy örömmel hozták a kezükben a standhoz az adományt.

Volt olyan adakozó is, aki mielőtt bement vásárolni, odajött hozzánk és rákérdezett, hogy állunk a gyűjtéssel, mi az a termékfajta, amiből még kevesebb van, mit hozzon.

A Tesco részéről a munkatársak is nagyon segítőkészek és együttműködőek voltak. Kérésünknek megfelelően gyakori volt a hangosbemondás, reklámozták a gyűjtést, aminek szintén érezhető hatása volt. Pál atyának pedig külön köszönetet szeretnék mondani, hogy idén a fuvarozás és anyagmozgatás mellett szórólapozással és a standnál is helytállt szolgálatával.

Zárásként, magam részéről, ha a segítségnyújtás oldaláról közelítem meg ezt a karitatív akciót, Teréz anya gondolatai jutnak eszembe: „Úgy érezzük, hogy amit teszünk, csak egy csepp a tengerben. Anélkül a csepp nélkül azonban sekélyebb volna a tenger.”

A járvány idején megvalósult összefogás, az önzetlen, nagylelkű adakozásra megnyílt, a nélkülözők felé érzékeny szívek, azonban még inkább a hála érzetét keltik bennem.

Deo gratias!

Szabó Gyöngyi

asszisztens

Pannonhalmi Főapátság Karitász Szervezete

H-9090 Pannonhalma, Vár u. 1.

Mobil: +36-20-205-9211