Gyümölcsoltó Boldogasszony Plébánia
9090 Pannonhalma, Váralja 1.

Gyümölcsoltó Boldogasszony Plébánia

Előzmény:

 

Az elmúlt év januárjában találtunk pályázati lehetőséget az Emberi Erőforrások Minisztériuma meghirdetésében egyházi ingatlanok felújítására, befejezésére. A pályázati cél az volt, hogy az épület alkalmas legyen kulturális programok, ifjúsági foglalkozások, kisebb-nagyobb közösségek összejöveteleinek lebonyolítására. Ez a pályázat indította el az első dominót annak érdekében, hogy a Boldogasszony Ház nagytermének felújításába belefogjunk. Akkor még József atyával közösen gondolkodtunk azon, hogy milyen lépésekkel vihetjük végig ezt a munkát.

 

Az építés megkezdéséhez fontosnak tartottuk múltunk megismerését.

 

A katolikus Kör Győrszentmártonban 1894-ben alakult. 1905-ben 2000 koronáért megszerezték a kistemplom szomszédságában lévő házat, a mai Boldogasszony Házat. A XX. század harmincas éveiben mindkét nembeli felnőtt ifjúságnak erőteljes szervezete volt: KALOT, és KALÁSZ, majd 1946-ban megalakult a Szent Benedek Férfiszövetség.

 

A rendszerváltozást követően a Boldogasszony Ház ismét a Plébánia tulajdonába került. Az egyházközösségnek Valler József tervei alapján saját erejéből és nagyon sok hozzáadott munkával, egy helyiség kivételével sikerült az épületet felújítania és a Házat használhatóvá tennie.

 

Célunk megvalósítása: 

 

Plébániánkon 2013-ban plébánosváltás történt. Pál atya által új lendületet kapott az elvégzendő munka. A „felszíni” felújítás helyett komoly munka kezdődött. Asztrik Főapát úrtól a CZITA Építész Iroda, Czigány Tamás kapott tervezési megbízást a három épület (a templom, a plébániaépület és a Boldogasszony Ház) komplex felújítására.

 

Az építkezés olyan feladat, amelyben minden összefügg mindennel. A mi munkánknak látszólag semmi köze nincs a Váralja felújításához, amit a város végeztetett. Ez azonban csak a látszat! A Váralján a Plébánia tulajdonában lévő Szent Márton pince környezetét az oda kapcsolódó városi munkákkal párhuzamosan mi építtettük meg. Ekkor került sor a pince állagának felmérésére is, ami nem várt feladatok elé állította Plébánosunkat. A pince első része ugyan téglával kirakott volt, azonban a téglaboltozat a homokkő eróziója miatt veszélyessé vált. A pince 11,5 m hosszú „vége” már benyúlik a Boldogasszony Ház nagyterme alá, ezt a részt a lezáratlansága miatt beomlás fenyegette. Ha nem akartuk, hogy a felújított nagyterem idővel megnyíljon lefelé, akkor első lépésben a pincét kellett biztonságossá tenni, majd pedig a terem környékén az esővíz elvezetését is feltétlenül meg kellett oldani. Ezt követte a teljes aljazat csere és a födém szigetelése, valamint a kültérrel határos oldalfalak belső hőszigetelése. Megújult a villamos és fűtési hálózat. A meglévő radiátorok új, szigetelt vezetékeket és elzáró szerelvényeket kaptak. Elkerülhetetlen volt a nyílászárók cseréje. A hőszigetelt üvegezésű fa ablakok és teraszajtók is az energiatakarékosságot szolgálják. A felújított termet az újonnan elkészült, párnafákra fektetett akác parketta és szép fehér kazettás álmennyezet koronázza meg.

 

E fórumon keresztül is köszönet illeti a mesterembereket gondos, lelkiismeretes és szakszerű munkájukért. Ők kivétel nélkül helyi vagy környékbeli szakemberek:

  • Muszer László és csapata végezte az építőmesteri munkákat
  • Kovács Gusztáv és Hegedüs Péter munkatársaikkal a villanyszerelést (E-ON támogatással)
  • Szabó Vilmos a gépészeti munkákat (a Pannon-Víz támogatásával)
  • Csuppely József, Szabó Attila és munkatársai az asztalos munkákat
  • Váradi László és fia a parkettázást
  • Horváth Ferenc a festést és az álmennyezet elkészítését

  • Lendvai Péter, Lendvai Gábor, Komondi Sándor és Csomai Tibor a külső tereprendezéseket, fakivágásokat, fuvarozásokat.

 

Végül, de nem utolsó sorban megköszönjük a Képviselőtestület tagjainak, a Pannonhalmi Főapátság munkatársainak és híveinknek önkéntes munkájukat és támogatásukat.

 

Eredmény:

 

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma 1.000.000 Ft-os támogatásával megvalósult a tervünk. Mostantól egy modern, tiszta, szép, közel 60 négyzetméteres terem szolgálja a Boldogasszony Házban működő csoportokat. Az új terem helyet biztosít a KALÁSZ foglalkozásoknak, a családos közösségnek, a kórusoknak és a filmvetítéseknek is.

 

A közeljövő tervei:

 

Amint a belső csinosítást befejeztük, ide a honlapra is felteszünk majd pár fotót az újjászületett nagyteremről.

 

Úgy tervezzük, hogy Pünkösd hétfőre meghívjuk és megvendégeljük az érdeklődőket. Ezen a napon túrával egybekötött játékos, tartalmas, vendéglátós „családnap”-on vehetnek részt a Plébánia közösségéhez tartozók. 

 

A tanítási szünet egy részében meg szeretnénk oldani az óvódás és iskolás korú gyermekek felügyeletét, ugyanis a megújult Ház lehetőséget ad több gyermek azonos időben történő foglalkoztatására is.